terma city

Hogeacvank Manastırı’na Girmek Cesaret İstiyor

Van’ın Çatak ilçesinde bulunan Hogeacvank Manastarı, görünüşü ve yapısı ile girişinin cesaret istediği, ürpertici manastırlardan biridir. Anadolu Ajansı’nın görüntülediği bu manastır oldukça şaşırtıcı bir yapıya sahip.

Bölge halkı tarafından Der Meryem Kilisesi olarak adlandırılan bu manastır, Hz. İsa’nın havarisi olan Bartholomeus’un şapel olarak kurulduğu iddia edilen bu manastır, Akdamar kilisesinden çok daha önce yapıldığı da düşünülmektedir.

Van’ın Çatak ilçesinde 700’lü yıllar içerisinde yapıldığı düşünülen bu Manastır, 22 odalıdır. Dünyanın tüm uygarlıkların kapılarını açan Anadolu toprakları üzerinde dini yapılar üzerine bir çok yapı ve tarihi eserler bulunmaktadır. Günümüze kadar ulaşan bu yapılardan biri olan Hogeacvank Manastırı ise oldukça cesaret isteyen bir manastır.

Kısa bir süre öncesine kadar terörün olduğu bu bölgeye gitmek tehlike ve yasaktı. Barış sürecinin başlaması ile buralarda gidilmenin önü açıldı ve Anadolu Ajansı burayı görüntüleyen ender Haber Ajanslarından biri oldu.Manastırın tarihi ve geçmişi net olarak bilinmese de bir çok bu konuda yetişmiş Ermeni bilginleri, bu manastır içerisinde Hristiyanlığı içeren 4 önemli el yazması kitabın yazıldığı söylenmektedir. Daha önceleri 2 katlı olduğu ve bakımsızlıktan dolayı yıkıldığını belirten köylülerin, buranın gerekli bakımlardan sonra yeniden düzenlenmesini de istemekteler.

Günümüzde tüm din gruplarından herkesin buraya geldiğini horoz keserek adak adadıklarını ve dileklerde de bulunarak, ağaçlara çaput astıkları görülmektedir.