terma city

Terliğin Yasak Olduğu Yer Sedir Adası

Muğla’nın Marmaris ilçesi, turizmin başkenti olmakla beraber mitolojik öykülerinde baş rolünün oynandığı yerdir. Marmaris’te bulunan Sedir Adası, koruma altına olan ve ülkemizin en güzel yerlerinden biridir. Altın rengindeki kumları ile insanı büyüleyen bu ada da terlik yasak.

Kleopatra Adası olarak da geçen Ada, 3 bin yıl önce ünlü komutan Sezar tarafından yapılan evlenme teklifine evet diyen Kleopatra ile balayına çıkmadan önce 60 dev gemi ile Mısır’dan kum getiren Sezar, kumları bu adaya döktürerek sevgili Kleopatra ile harika bir balayı geçirmiştir. Ada içerisinde Roma, Pers ve Dor uygarlıklarından kalma tarihi eserleri de bulunmaktadır.

Ada, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından özenle 7 gün 24 saat görevliler tarafından korunmaktadır. Ada içerisinde yapılan yollar üzerinde yürümenin şart olmasıyla beraber plaja ve kumlara terlik ile basmak ve havlu ile girmek tamamen yasaklanmıştır. İngilizce ve Türkçe olarak yapılan uyarılarda, ada içerisinde kumun alınması, taşınmasının tamamen yasak olduğu ve bu şekilde yakalanan şahısların ilgili koruma tedbirleri kapsamında cezalandırılacağı yazmaktadır.

Adadan çıkarken duş almanın zorunluğu olmasıyla beraber kumların adadan uzaklaşmaması için gerekli önlemlerde alınmıştır. Ada içerisinde ufak bir tur yapabilir, diğer uygarlıklardan kalan tarihi yerleri gezebilirsiniz.

Ada içerisinde bulunan kumların dünyada diğer eşi ise Kızıldeniz’de bulunmaktadır. Kumlar ateşte yanabiliyor, soda gibi mineraller sular değdiğinde kumlar bölünerek çoğalıyor ve büyüteçle bakıldığında hareket ettiği görülüyor.